tarafından

>Diplomasinin Tanımı ve Sir Ernest Mason’a Göre Diplomat

>

Diplomasinin Tanımı ve Sir Ernest Mason’a Göre Diplomat

Okan YÜKSEL
iletisim@okanyuksel.com


21. yüzyılda dünya önceki yüzyıllara nazaran çok daha hızlı bir şekilde değişiyor ve dönüşüyor. Bu dönüşüm sürecinde, en klasik tabirle dünyamız “bir köy” halini alıyor ve bu küçük köyde yaşayan farklı dil, din, ırk ve kültürdeki toplumlar arasındaki ilişkiler tarihte hiç görülmediği kadar yoğunlaşıyor.
Küreselleşen ve “sürekli iletişim” halinde bululan dünyamızda kişi olarak diplomatların, süreç olarak da diplomasinin önemi her geçen gün daha da artıyor.
Dünyamızı şekillendiren diplomasinin bir tanımını yapacak olursak, genel anlamda şöyle bir tanımlama yapabiliriz: Diplomasi, uluslararası ilişkileri düzenleyen antlaşmalar ve teamüller bütünüdür ve aynı zamanda bir devletin uluslararası ilişkiler politikasının uygulama aracıdır. Şüphesiz, dış politikaya bağımlıdır ve dış politikanın bir uygulaması, bir sonucudur.
Yüzyıllar öncesinde de önemli görevler üstlenen diplomatlar ve diplomasi üzerine binlerce yazı kaleme alınmış ve bu konuda bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır.
Örneğin, İngiliz diplomasinin önde gelen temsilcilerinden birisi, Mill Hill School ve University Collage London mezunu, diplomatlığının yanı sıra edebiyat, müzik ve gezginlik ile ilgilenmiş önemli ve renkli bir kişilik olan Sir Ernest Mason Satow diplomat ve diplomasi üzerine ciddi eserler vermiş isimler arasında yer almaktadır.
Sir Ernest Mason Satow, Diplomatik Uygulama Rehberi adını verdiği eserinde, diplomat ve diplomatın görevleri üzerine oldukça açıklayıcı bilgiler vermektedir. Temel İskit’in Diplomasi adlı eserindeki Türkçe bölümlerine göre, Satow, bir diplomatı şöyle tasvir etmektedir: “İyi huy, iyi sağlık ve görünüş. Parlak bir deha gerekli olmamakla beraber, ortanın üstü bir zeka. Bencillikten ve ihtirastan uzak dürüst bir karakter. Edebiyat ve tarih eğitimi. Sağlam bir muhakeme. Kısaca diplomat adayı bir ‘centilmen’ olamlı. Bazı görevler için hukuk eğitimi yararlı olabilir. Bilim eğitimi şart değildir. Temel kavramlar dışında coğrafya bilgisinin fazla değeri yoktur. Bir milletin kalbinde yer etmenin en emin yolu bir elçinin akredite olduğu ülkenin dilini öğrenmesidir.
Söz konusu eserinde Satow, bir diplomatın görevlerini ise şu şekilde sıralamaktadır: “Anlaşmaların uygulanmasını izlemek, haksızlıktan yakınan kendi ülke vatandaşları adına girişimlerde bulunmak ve temsil ettiği hükümet ile bulunduğu ülke hükümeti arasında çıkan sorunları yumuşatmak ve itilafları çözmeye çalışmaktır.” Tüm bunların yanı sıra ve daha ayrıntılı olarak: “Bir diplomatın görevi iyi ilişkilerin sürmesine çaba göstermek, kendi vatandaşlarının çıkarlarını korumak ve hükümetine geçrekten önem taşıyan hususları rapor etmektir.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s