tarafından

>Rusya- Türkmenistan Arasında Tarihi Anlaşma

>

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Türkmenistan’ı ziyaret ederken, Gazprom ile Türkmengaz Kurumu arasında yıllık 30 milyar metre küplük doğal gaz alım-satım anlaşması imlazandı. 
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, Rus mevkidaşı ile Bakanlar Kurulu binasında bir araya geldi. Liderler yaklaşık 1 saat baş başa görüştüler.

Türkmen lider Berdimuhamedov, Medvedev ile 1 yıl içinde 5 defa bir araya geldiklerini belirterek, Rusya’nın iş yaptıkları ülkeler arasında ilk sırada yer aldığını açıkladı. Bu işbirliğinin daha da gelişeceğini kaydeden Berdimuhamedov, Rusya’nın stratejik ortakları olduğunu vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev ise küresel krize rağmen iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmeye devam ettiğini belirterek, enerji alanındaki anlaşmanın bu ilişkileri daha üst seviyelere ulaştıracağını vurguladı.

Daha sonra heyetler arası görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde iki ülkenin enerji sektörü temsilcileri de yer aldı.

Heyetlerarası görüşmenin ardından Rusya’nın doğalgaz devi Gazprom ile Türkmengaz Devlet Kurumu arasında 2028 yılına kadar senede 30 milyar doğal gaz alım-satım anlaşması imzalandı. Bunun yanı sıra ticari, eğitim, sosyal ve kültürel alanlarda da işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Gazprom’un Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev basın mensuplarının soruları üzerine, söz konusu anlaşmayla Türkmen doğal gazını Avrupa fiyatından satın alacaklarını açıkladı ancak, fiyat konusunda herhangi bir bilgi vermedi. Medvedev, varılan anlaşma sonucu Rusya’nın Türkmenistan’dan 2028 yılına kadar senede 30 milyar metre küp doğal gaz alacağını ifade etti.

Türkmenistan’ın kurucu devlet başkanı Saparmurat Türkmenbaşı döneminde de iki ülke arasında da 2028 yılına kadar 25 yıllık doğal gaz anlaşması imzalanmıştı. Son anlaşmayla daha önce imzalanan anlaşmanın 5. maddesinde fiyat ve miktar konusunda değişikliğe gidildiği belirtildi.

Öte yandan Türkmen doğal gazını Rusya’ya ulaştıran Merkez I boru hattında Nisan 2009’da durdurulan ve iki ülke arasında krize yol açan doğal gaz sevkiyatının en geç 10 Ocak 2010’da yeniden başlayacağı açıklandı.

Rus lider Dimitri Medvedev’in ziyareti çerçevesinde başkent Aşkabat’ta inşaatı tamamlanan Rus okulunun açılışına katılacak.


Kaynak: USAK

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s